Първо искаме да ви помолим за малко внимание. Защото сега ще ви разкрием най-дълбоко пазената професионална тайна във велобизнеса. Тя е следната:
Качественият велосипед е точен, лек и твърд.
Това е! Предполагаме, че никой не ви го е казвал досега, защото всички продължават да купуват тежки и меки велосипеди. Но вече знаете. И ако си мислите, че това важи само за големите велосипеди, дълбоко се лъжете. Тези три характеристики са в пъти по-важни, когато става въпрос за детски колела. Истината е, че ако искате детето ви да кара с удоволствие и усмивка на лицето, трябва да му намерите точен, лек и твърд велосипед.
В следващите редове ще се опитаме да помогнем на родителите да се ориентират в джунглата, наречена детски велосипеди, и да разясним малко по-детайлно какво означават тези три характеристики.
Но преди да навлезем в детайлите, нека започнем с един първи, много важен съвет. Когато решите да купувате колело на детето си, подходете достатъчно сериозно към задачата. Моля ви, не си казвайте: „Какво толкова, все е колело!” или пък: „То, детето, колко ли ще го кара?”. Трябва предварително да сте наясно, че пазарът на детски велосипеди е пълен с невъобразими, често абсурдни продукти, и ако подходите небрежно, шансът да сбъркате е над 80%. И тогава детето наистина няма да го кара просто защото колелото няма да става за каране.
И така, както вече казахме, детският велосипед трябва да е преди всичко точен. Тази характеристика включва няколко неща. Първо, той трябва да е точен като размери, геометрия на рамката, дължина на курбелите, предавателни числа на венците. И второ, той трябва да е с точните компоненти – спирачките да са съобразени със силата и размерите на детската ръка, скоростите да работят точно и прецизно и т.н. Прието е размерите на детските велосипеди да се определят от размера на техните капли, а те са: 12”, 14”, 16”, 18”, 20”, 24”. Следващата таблица ни дава някакъв ориентир за каква възраст и какъв ръст на детето какъв размер велосипед е подходящ.
Размер
|
Възраст (години)
|
Ръст (сантиметри)
|
12”
|
2-3
|
85-100
|
14”
|
3-4
|
95-110
|
16”
|
4-5
|
110-120
|
18”
|
5-6
|
115-125
|
20”
|
6-8
|
120-135
|
24”
|
8-11
|
135-145
|
В различни модификации и с приблизително еднакви стойности тази таблица може да бъде намерена почти във всеки велосипеден уебсайт и това първоначално определяне на подходящия за детето размер е най-лесната част от задачата. Тук най-често срещаната грешка, която родителите допускат, е да купят 1-2 размера по-голям велосипед. Като тайната им мисъл е, че така ще спестят някой лев и същевременно няколко години няма да се занимават с темата колелото на детето. Нашият съвет по този въпрос обаче е: вземете на детето си точния велосипед. Ако целта на покупката ви е детето ви да се движи малко повече, да се научи да кара колело и да го прави често и с удоволствие, не го измъчвайте заради някой друг лев съмнителна икономия. Ясно е, че „то догодина ще порасне”, но дори и тогава е за предпочитане един размер по-малък, отколкото един размер по-голям велосипед. Освен това, ако сте купили достатъчно качествено колело, след време то пак ще си има някаква стойност и ще може да бъде продадено или ползвано от друго дете. Ние в „Джиро Байкс” примерно предлагаме услугата да изкупуваме обратно купени от нас велосипеди, така че, когато детето порасне, клиентът може да върне старото и с доплащане да вземе следващия размер колело. Но дори и вашият велотърговец да не предлага подобна услуга, ако велосипедчето е здраво и качествено, винаги можете да го продадете в някой от многобройните сайтове.
Когато говорим за размерите на велосипедите, е важно да се каже и още нещо: най-късно на 5-6 години и на 16-цолов велосипед детето трябва да се е научило вече да кара без помощни колела. 20-цоловите велосипеди вече са прекалено големи и тежки, често са със скорости и амортисьори и монтажът на помощни колела е много съмнително начинание. Не че не го правим, когато се наложи, но категорично не ви го препоръчваме.
Толкова за размера на колелото. Но както вече казахме, тази характеристика на велосипеда – да бъде точен, има и други аспекти. Те обаче изискват тестване на място, при което трябва да установим дали:
• детето може да потегля и да кара с лекота по равно;
• краката му не се свиват прекалено при горно положение на педалите;
• спокойно стига земята;
• може да ползва спирачката и колелото наистина спира;
• скоростите работят точно и прецизно.
Тук трябва да добавим и следното: не вярвайте на търговци, които ви казват, че „спирачките трябва само малко да се стегнат”. Не съществува такава операция стягане на спирачки и ако колелото не спира, просто не го купувайте. Каквото и да си мислите, не винаги е лесно и евтино да направиш едно колело менте да спира. Ако скоростите не работят добре, не вярвайте и на тези, които ви казват, че „трябва само малко да се настроят – ей от това болтче.” Трябва да знаете, че на пазара съществува широк асортимент евтини имитации на скоростни механизми, които няма как да заработят, ако не бъде сменено всичко (включително венец и верига понякога).
Но освен точен, детският велосипед трябва и да е лек.
Да предположим, че вие сте 80-килограмов мъж и карате 16-килограмов велосипед. Тези 16 кг са 1/5 или 20% от теглото ви. Синът ви е 5-годишен 20-килограмов мъж и колелото му тежи 10 кг. Тези 10 кг са 50% от теглото му. Сега си представете, че някой намери отнякъде и ви подари 40-килограмов велосипед, които 40 кг ще представляват същите 50% от вашето тегло. Мисля, че схванахте идеята. А тя е, че ако теглото на велосипеда е важно за вас, то е решаващо за това дали синът ви въобще ще може да си кара колелото. Така че по този въпрос можем да кажем следното:
1. Теглото е много важна характеристика, особено за детските велосипеди.
2. Като правило ментетата са по-тежки, но сме виждали и леки ментета.
3. Сериозните производители се опитват да спазват някакви стандарти, но се случва да се подведат по масовия вкус и да започнат да слагат излишни екстри (амортисьори, много скорости и т.н.), най-вече на 20 и 24-цоловите велосипеди.
4. Ако трябва да избирате между екстри (амортисьори, много скорости, всякакви багажничета, кошчета и сандъчета) и ниско тегло, то категорично изберете ниското тегло.
Сега остава да си изясним какво означава велосипедът да е твърд. Това е една много важна, но в същото време някак си невидима за некомпетентния наблюдател характеристика. А точно твърдостта на велосипеда и компонентите му в най-голяма степен разграничава нормалния продукт от некачествения. По-просто казано – на ментето всичко му е меко. На първо място цялата му конструкция е мека, така че, когато човек натиска педалите, голяма част от енергията му се губи в кривене и огъване на колелото. Каплите му са меки и постоянно се кривят и късат спици, спирачките му са меки и затова не спира. Всяка гайка, която опиташ да стегнеш, има риск да превърти. Сачмите, конусите и чашките на въртящите се елементи също не отговарят на никакви стандарти за твърдост. Дерайльорите, курбелите, педалите, колчетата и каквото още се сетите – всичко е меко.
Ако трябва да обобщим: качественият велосипед може и да не е много лек, но при всички случаи е твърд. И всичко по него работи дълго време и безпроблемно. Докато ментето винаги е меко и като следствие всичките му компоненти работят лошо и имат кратък живот. И много скоро цената на ремонта му става от порядъка на цената на самото менте.
Мисля, че стана ясно какво означава велосипедът да е твърд и защо това е толкова важно.
И като заключение, нека обобщим и синтезираме нашите съвети към вас за избора на детско колело.
1. Подходете сериозно, защото е много вероятно да попаднете на менте.
2. Купете точния размер велосипед.
3. Не купувайте велосипед в кашон. Преди покупката той трябва да се пробва, да се уверите, че е по мярка, че може да се кара и че всичко му работи.
4. Ако велосипедът не е купен от специализиран веломагазин, занесете го в сервиз, да го стегнат както трябва.
5. Ако се наложи да избирате между екстри и ниско тегло, изберете теглото. Не се увличайте по амортисьори, много скорости или масивни конструкции.
6. По-добре дайте 220 лв. за здрав нормален велосипед, отколкото 160 лв. за нещо с неясен произход. Или ако не ви се дават много пари, по-добре вземете стегнат, качествен велосипед втора ръка, отколкото ново менте. Качественото колело и след няколко години ще има някаква стойност и ще може да бъде карано от много поколения деца. Ментето, ако въобще бъде подкарано някога, след една-две години ще трябва да бъде изхвърлено. А междувременно вие и детето ви ще сте страдали за повече от 60 лв.
Надяваме се, че сме ви били от полза. Приятно пазаруване!
Вашият коментар