Съдържание:
- Kaк да карате безопасно в планината?
- Как да се справите с колоезденето през нощта?
- Как да се справите с колоездене по велоалеите?
- Какво Ви съветваме?
- А Вие, поръчахте ли своята екипировка?
Автомобили, мотори, електрически тротинетки и велосипеди – оживените пътища на града са истинско предизвикателство за всеки колоездач. Независимо дали карате на шосето, придвижвате се по улиците или сте на приключение в планината, безопасността Ви е от значение! Тя не само трябва да бъде винаги на първо място, а и да се чувствате уверени, независимо от терена и условията.
За да се наслаждавате на преживяванията на две колела, трябва да сте добре подготвени и информирани. За съжаление, много хора не знаят основните правила за движение и нямат необходимата екипировка. Затова ние – от Джиро Байкс, сме тук да Ви помогнем да се справите и с това предизвикателство!
В тази статия нашите специалисти ще Ви помогнат да се насладите на всяко пътуване като Ви дадат практически съвети, с които да гарантирате своята сигурност на пътя.
Как да карате безопасно в планината?
Има много различни видове терени и повърхности, които ще срещнете, когато карате колело. Ако сте начинаещи и нямате опит с шосейното колоездене, ние Ви препоръчваме да се придържате към градските зони.
Някои от най-разпространените пътища в планината са:
Сухи пътища
Сухите и пясъчни пътеки могат да Ви накарат да забавите или да се отклоните внезапно от пътя. Тук е важно да останете отпуснати на седалката, което ще Ви помогне да реагирате и да регулирате баланса си. Преди да влезете в завой е важно да намалите скоростта, за да избегнете загубата на сцепление.
Когато тези пътеки се навлажнят, те не стават кални. В този случай, трябва да се накланяте малко по-силно в завоите. Ако станат неравни, ще се наложи да разхлабите хватката на кормилото, за да облекчите вибрациите на пътя. Трябва да поддържате телесното си тегло предимно с краката си, а не със задната си част.
Важна част от Вашата екипировка е да имате каска и сигнални светлини, ако планирате да карате през нощта.
Кални пътеки
Ако сте любители, нашата препоръка е да избягвате да карате по мокри и кални пътеки. Ако е неизбежно, използвайте последователни ходове на педала, за да избегнете завъртане на задните колела. Поддържайте стабилен ритъм, докато гумите Ви намерят сцепление.
Спускането в кал може да бъде много опасно, особено когато се съмнявате. В този случай е важно да имате цялостна защитна екипировка – каска, наколенки, налакътници и подходящо облекло. Ако не сте сигурни в уменията си - слезте и вървете.
Ако се приближите до локва по протежение на пътеката, не се опитвайте да я заобиколите. Ако основата изглежда твърде плитка, бавно преминете точно по средата.

Насипен чакъл
Тази настилка не е подходяща за всеки. Трябва да подходите с изключително внимание – на меките участъци не трябва да карате с голяма скорост, но е необходимо да не е и прекалено бавно. Внимавайте, когато преминавате с висока скорост – спирайте рано и натискайте меко педалите.
Ако стигнете до тромав, скалист участък, който изглежда, че потенциално може да пробие гумите, намалете скоростта при навлизане в него. Трикът е да запазите достатъчно инерция, за да продължите през терена.
Необходимо е да имате подходяща екипировка – протектори, ръкавици, каски и други.
Как да се справите с колоезденето през нощта?
Ако карате колело през нощта, независимо дали е по осветените пътища на града или по неосветени пътища на магистралата, е важно да сте правилно подготвени. Има много превантивни мерки, които трябва да вземете, за да осигурите безопасността на всички участници в движението. Например:
Използвайте сигнални светлини
Въпреки че в България няма точно определени изисквания за колелетата, е препоръчително да имате предна бяла светлина и задна червена светлина. Светлините, от които се нуждаете в града, са различни от тези за извън града или за селските пътища.
Независимо дали има улично осветление по маршрута, Вашето оборудване трябва да гарантира, че ще бъдете забелязани от другите участници в движението. На тъмните участъци, светлините трябва да осветяват пътеката пред Вас и да служат като сигнални.
Докато модели с по-ниска мощност са подходящи за градски условия – около 400 лумена, то за планински или селски туризъм е препоръчително да са около 800 лумена.
Според професионалистите – комбинацията от постоянни и мигащи светлини е най-добрият вариант, за да бъдете по-видими. Също така, добра идея е да имате и лампа на каската си, ако условията, в които карате, са по-трудни.

Избирайте пътища, където няма да останете незабелязани
Подобряването на видимостта Ви през нощта е от първостепенно значение за Вашата сигурност. Трябва да имате предвид, че шофьорите гледат напред, така че е важно да сте сигурни, че се намирате в тяхното зрително поле.
Това означава да карате малко навън на маркировката – около 70 см до 1 м. По този начин ще избягвате и най-лошите препятствия отстрани на пътя, като дупки и капаци на канали.
Носете светлоотразителна жилетка
Освен светлинни рефлектори е добра идея да имате такива и на педалите. Проучванията показват, че наличието на такива на педалите или глезените ще Ви помогне да изпъкнете повече. Другите участници в движението забелязват елипсовидното движение на хода на педала и в комбинация със светлоотразителна жилетка, ще бъдете винаги забелязвани.
Не карайте в насрещната лента
Някои мощни предни светлини имат по-ярки лъчи от автомобилните фарове. Затова е важно да се съобразявате и да не карате срещу водачите на превозни средства. Силната светлина може да ги заслепи и да стане причината за възникването на инциденти. Уверете се, че Вашите лъчи са насочени надолу към пътната настилка.
Ако имате офроуд предна светлина, можете да намалите нейната яркост или да превключите на мигащ режим. Това ще спести от батерията и ще осигури сигурността на всички участници в движението.
Как да се справите с колоездене по велоалеите?
Независимо дали карате по българските велоалеи или се намирате в някоя европейска дестинация, е важно да се съобразявате с другите участници в движението. Важно е да знаете, че повечето страни имат изисквания за защитна екипировка. Затова, ако сте на ваканция и приключенствате по веломаршрути, е добре да се запознаете с изискванията предварително.
Когато карате, трябва да:
Изпращате правилните сигнали
Непредсказуемостта може да е част от това, което прави живота вълнуващ, но това не се отнася за пътеки или пътища. Хората, които карат по усет и не се съобразяват с другите, могат да причинят инцидент. На това в чужбина не се гледа с добро око.
Затова, когато карате по регламентираните маршрути, е необходимо да предупреждавате предварително за намеренията си. Използвайте сигнали с ръце, за да покажете какво планирате – да намалите скоростта, да спрете или да завиете в определена посока.
По-безопасно е и ще си спестите глобата, ако не го направите. Не забравяйте, че Вашето колело трябва да има и звънец, за да предупреждавате другите колоездачи за Вашето присъствие.
Бъдете подходящо екипирани
Както вече споменахме – всяка страна има специални закони, засягащи сигурността на колоездачите. Това означава, че в някои държави може да има изискване да бъдете винаги с каска и протектори, а в други и специално облекло.
Без значение колко опитен колоездач сте, не забравяйте, че каските са задължителни по пътищата и определено няма да Ви попречат. Добре е да носите светло облекло, когато карате през нощта, така че другите участници в движението да Ви виждат по-ясно.
И накрая, за да се чувствате по най-добрия начин, изберете подходящи дрехи. Това означава, че няма да се развява излишна материя и да пречи на движенията Ви.

Останете във Вашата зона
Карането на велосипед в повечето страни НЕ е разрешено по скоростни пътища, тунели, хлъзгави терени и кръстовища между два или повече скоростни пътя!
Важно е, когато се придвижвате по велоалея да останете във Вашата лента и посока на движение. Това не само предотвратява рискове от сблъсъци с други колоездачи, но и гарантира по-добра видимост и предсказуемост за всички наоколо.
Поддържането на правилната позиция Ви позволява да реагирате по-лесно на внезапни препятствия или промени в трафика. Спазвайки тези основни правила, Вие помагате за безопасността и удобството на всички участници във велодвижението.
Какво Ви съветваме?
Карането на колело е страхотно забавление, но за да осигурите своята сигурност е необходимо да не пропускате поддръжката. Например, ако не го ползвате редовно, то може да се амортизира и да се нуждае от поправка, преди да тръгнете по пътищата. От друга страна, ако го ползвате постоянно е възможно да има следи от ежедневната употреба. Затова е важно да бъде редовно проверявано и поправяно при необходимост.

Ние – от Джиро Байкс, разполагаме със сервиз и можем да Ви помогнем да поддържате велосипеда си в отлично състояние. Нашите специалисти ще проверят спирачките, гумите и скоростите и ще се уверят, че Вие и всички участници в движението ще останете в безопасност.
Интересен факт е, че злополуките при каране на велосипед са една от най-честите причини за мозъчни сътресения. Носенето на правилно поставена каска намалява риска от нараняване до 88%.
Ето защо, каската определено е най-важната екипировка за Вашата безопасност, когато става дума за защитно оборудване!
Препоръчваме да я носите, независимо от Вашата възраст или опит. Тя ще Ви предпази ефективно в случай на падане или сблъсък.
А Вие, поръчахте ли своята екипировка?
Ако все още не сте си осигурили нужната защита, не пропускайте да разгледате нашия онлайн магазин. В него ще откриете качествена екипировка и аксесоари, които ще превърнат карането на колело в истинско удоволствие.
Вашият коментар